Co čekat od práce architekta při návrhu interiéru

Práce architektaPráce architektaPráce architekta

V poslední době, se nám tu rozmohl takový nešvar…stává se, že nás osloví klient, který poptává architektonické či designérské práce, ale vlastně neví, co všechno od nás může čekat. Jeho představy jsou často zkreslené a tápající. Připravili jsme pro vás tedy menší návod, v němž se pokusíme shrnout hlavní body, které by měli naší spolupráci na projektu předcházet. 

Architekt - spoluprácePřed tím, než nás oslovíte....

Udělejte si alespoň rámcovou představu o tom, kolik chcete a můžete do celého projektu interiéru investovat. Je fajn tvořit bez finančních mantinelů, ale popravdě takových klientů, kteří nemají žádný finanční strop, moc není. A pro nás je důležité, aby navrhované řešení respektovalo vaše finanční možnosti.

Nechtějte zázraky na počkání, nejpozději do druhého dne. Aby byla práce kvalitně odvedená, vyžaduje důkladnou přípravu. Kvalitně vypracovaný projekt interiéru můžete očekávat v řádu týdnů, u náročnějších typů projektů se může dodání protáhnout i na dva - tři měsíce.  Je proto potřeba si vyčlenit dostatečný časový prostor před plánovanou realizací.

Před tím, než začneme na samotném projektu interiéru pracovat, je třeba se s klientem seznámit, vést s ním kvalitní dialog, zaměřený na jeho představy a preference. Stejně nezbytné je obeznámení se s řešeným prostorem, pro který se bude návrh vytvářet. Definovat možnosti a limity konstrukčního řešení stavby a skloubit požadavky klienta s ohledem na danou situaci tak, aby byli splněny nejenom jeho vize, ale také požadavky pro navrhování budov a aktuálně platné legislativy. Teprve když poznáme klientův životní styl, můžeme pro něj vytvořit kvalitní interiér, který bude respektovat jeho osobnost a specifické požadavky.

Kdy oslovit architekta?

​Nejlépe ještě před započetím stavebních prací. Ušetříte si tak nemálo finančních prostředků, času i nervů, protože nebude nutné dělat dodatečné stavební úpravy, které daný prostor zhodnotí. 

Jak funguje spolupráce s ostatními dodavateli projektu interiéru?
Pokud si daný projekt vzájemně odsouhlasíme, můžeme přejít ke kroku, kdy oslovíme jednotlivé dodavatele – truhláře, kteří vyrobí navrhovaný nábytek přímo na míru, malíře či tapetáře, dodavatele ostatního nábytku či osvětlení, ale dle potřeb také například elektrikáře či stavební firmu.

Následně dojde k vypracování cenové nabídky a jejímu odsouhlasení. 

A proč je lepší jednotlivé dodavatele oslovit přes náš ateliér a nikoli na vlastní pěst? Spolupracujeme pouze s ověřenými a časem prověřenými dodavateli, u nichž jsme si jisti, jak nabízenou kvalitou produktů a služeb, tak i dodržením smluvních podmínek a termínů dodání. Případné problémy v komunikaci pak vždy padají na naši hlavu, zatímco vaše nervy zůstávají ušetřeny.